Inter umileste pe Lazio

Intr-o restanta din Serie A, Internazionale Milano a reusit, miercuri seara, sa surclaseze echipa care a eliminat Dinamo din drumul spre gloria Ligii Campionilor, Lazio, pe San Siro. Profitand de forma slaba aratata de formatia romana, Inter si-a facut jocul obisnuit, castigand disputa la scor de forfait, 3-0. Scorul a fost deschis in minutul 22 de catre Zlatan Ibrahimovici , starul suedez transformand cu sange rece o lovitura de la 11 metri. Dupa alte 10 minute, la rampa avea sa iasa Maicon, fundasul brazilian marcand in urma unei centrari bune venite dintr-o lovitura de colt executata perfect de Jimenez. In repriza a doua, campioana Italiei avea sa mai „,muste” inca o data, prin atacantul tranferat in aceasta vara de la Cagliari , Suazo. Fotbalistul din Honduras a primit o pasa foarte buna de la Cambiasso, a dejucat iesirea la offside a lazialilor si l-a invins pe Ballota, veteranul portar roman neavand nicio sansa. Scor final 3-0 si echipa capitanului „tricolor” isi continua drumul spre castigarea unui nou titlu, in timp ce Lazio ramane pe locul al 15-lea, dupa un tur de campionat de-a dreptul jalnic. In alta restanta din campionatul italian, principala urmaritoare a lui Inter, AS Roma, a reusit sa se impuna si ea in fata lui Cagliari, cu scorul de 2-0. Ambele goluri ale partidei de pe Olimpico au fost marcate in prima repriza si au apartinut lui Taddei. In urma victoriei, gruparea romana isi consolideaza pozitia secunda, distantandu-se le cinci puncte de ocupanta locului al treilea, Juventus. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro