Inter Milano s-a calificat in finala Cupei Italiei

Echipa lui Cristi Chivu, Inter Milano, s-a calificat in finala Cupei Italiei, dupa ce a invins in retur Lazio Roma , scor 2-0.

Dupa o remiza alba in tur, partida din retur a inceput in forta cu un sut extrem de puternic al lui Ledesma, care a lovit cu putere bara portii lui Toldo.

Replica Interului a venit in minutul 37, cand Pele a fost extrem de aprope de a deschide scorul, dar Ballotta a stat bine intre buturi. Ratarea a fost rezbunata in cea de-a doua repriza cand tanarul brazilian si-a trecut numele pe tabela de marcaj.

In minutul 73, antrenorul Interului. Mancini, a vazut cartonasul rosu si a fost trimis in tribune pentru aplauze ironice. A urmat o faza de gol creata de Lazio , dar sutul lui Kolarov nu a adus egalarea romanilor.

„Nerazzurri” au inchis conturile in minutul 85, cand Cruz a inscris pentru 2-0 si a trimis Interul direct in finala.

Inter va intalni in finala, care de va disputa pe 8 mai in Sicilia , pe castigatoarea intre AC Milan si Catania .

Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de Stiri Principale Acasa.ro