In Spania se poarta Rosu

Pastele a fost cu noroc pentru fotbalistii romani din strainatate , care au marcat pe rupte in weekendul trecut. In Spania, Laurentiu Rosu a decis victoria Huelvei in meciul cu Celta Vigo (4-2), prin doua goluri marcate in minutele 86 si 88, seria fiind inceputa la scorul de 1-1. Romanul fusese introdus in minutul 61, iar „dubla“ sa a dus Recreativo Huelva pe locul 7, scazind insa dramatic sansele Celtei de a juca si din urmatorul sezon in Primera Division . La Vigo, Tamas a intrat in teren de-abia in minutul 90. Ignorati de Victor Piturca, Sergiu Radu si Vlad Munteanu marcheaza non-stop in Germania. Cei doi au inscris si simbata, in partida Eintracht Frankfurt- Energie Cottbus (1-3), victorie care conteaza enorm pentru fostii „dederisti“, amenintati de retrogradare. Din cele 32 de goluri marcate pina acum de Cottbus in campionat, 21 se datoreaza romanilor: 11 - Sergiu Radu si 10 - Vlad Munteanu. Mutu a ratat un penalty Titular in Fiorentina-Ascolo, 4-0, Mutu a fost inlocuit in minutul 68. Pina atunci, „Briliantul“ obtinuse un penalty in minutul 21, pe care tot el l-a executat si l-a ratat. Mai norocos a fost Razvan Cocis in Rusia, marcator in derby-ul moscovit Dinamo-Lokomotiv. Clujeanul a deschis scorul, dar gazdele au revenit si au invins in cele din urma cu 2-1. Perdant a fost si Cosmin Contra, titular la Getafe in deplasarea neproductiva de la Mallorca, 2-0 pentru gazde. Tinut in teren tot meciul, fundasul nationalei a primit un cartonas galben .