Imparatul Adrian

Desemnat fotbalistul anului in Romania, Adrian Mutu si-a rasplatit fanii cu doua goluri marcate in poarta lui AC Milan. Din pacate, reusitele internationalului nostru au fost insuficiente pentru victoria Fiorentinei, care, dupa 2-2 in deplasare, si-a adaugat doar un punct la zestrea si asa saraca din clasament din cauza penalizarilor dictate pentru scandalul meciurilor trucate. Mai intii, Mutu a reusit sa egaleze, 1-1, in minutul 20, transformind un penalty, dupa ce Gilardino deschisese scorul, inca din minutul 4. Atacantul roman a dus scorul la 2-1 pentru Fiorentina, in minutul 76, dar acelasi Gilardino a egalat, cu un minut inainte de final. Citeva minute mai tirziu, romanul a fost schimbat din cauza unei accidentari la umar. De noua ori Mutu „Am ajuns la noua goluri si sint multumit, as fi fost si mai si daca am fi cistigat. Sint fericit, dar este si un mare regret. Puteam invinge o echipa mare, era important pentru noi toti si pentru atmosfera. Eu sint insa optimist si vad jumatatea plina a paharului. Nu am pus un pariu cu Luca Toni cine marcheaza mai multe goluri. In aceste momente nu ne gindim decit sa ne salvam de la retrogradare. Sintem tineri, avem valoare, dar trebuie sa mai crestem in joc“, a spus Mutu, care datorita celor doua reusite din meciul cu AC Milan a urcat pe primul loc in clasamentul golgheterilor din Serie A, la egalitate cu Christian Rigano (Messina) si cu Francesco Totti (AS Roma). Mutu a fost elogiat de “Gazzetta dello Sport”, care l-a ridicat la rangul de „imparat“: „Este prea usor sa incepi cu imparatul Adrian. Este usor sa-i dai coroana si sceptrul lui Adrian Mutu, care a marcat inca doua goluri si a surclasat Milanul”, finalul articolului fiind “Mutu - Gilardino, 2-2“. “Corriere dello Sport” a titrat, pe prima pagina, „Mutu e mare“, in timp ce “La Nazione” a notat: „Super Mutu da sperante Fiorentinei. Gila salveaza Milanul“, in timp ce site-urile de specialitate l-au desemnat jucatorul meciului. Reghecampf, omul de la 11 m Laurentiu Reghecampf si-a demonstrat inca o data veleitatile de golgheter, desi in fisa postului scrie ca este fundas. Ex-stelistul a marcat, din penalty, un gol in remiza, 3-3, inregistrata de Alemania Aachen cu mult mai titrata SV Hamburg. Tot simbata, in campionatul german, atacantii Vlad Munteanu si Sergiu Radu au evoluat ca titulari in remiza inregistrata de Energie Cottbus cu VfB Stuttgart, scor 0-0. Ex-dinamovistul Adrian Mihalcea a inscris primul gol al formatiei cipriote Aris, intr-un meci disputat simbata, in deplasare, impotriva lui Digenis, incheiat cu victoria oaspetilor, cu scorul de 2-1. In acelasi campionat, echipa antrenata de Ioan Andone a ramas la patru puncte distanta de APOEL dupa remiza inregistrata de Omonia Nicosia pe terenul liderului. Ieri, Ogararu a fost din nou titular la Ajax, centrind pentru al treilea gol reusit de Huntelaar in meciul cu Excelsior, cistigat cu 3-1 de formatia din Amsterdam.