Huelva a zdrobit Real Madrid, în memoria celor 4 suporteri morţi

Partida dintre Real Madrid şi Recreativo Huelva s-a disputat în cele din urmă, deşi oficialii oaspeţilor înaintaseră Federaţiei spaniole de fotbal o cerere de amanare a partidei, după ce patru suporteri ai formaţiei au decedat în drum spre Madrid, unde urmau să ia parte la meciul dintre cele două formaţii. Federaţia nu a aprobat cererea, însă pe Santiago Bernabeu s-a ţinut un moment de reculegere în memoria celor trei pasageri şi şoferului autocarului decedaţi în urma ciocnirii cu un tir, accident care s-a soldat şi cu alţi 37 de răniţi. Oficialii clubului madrilen au renunţat şi la prezentarea festivă a lui Fabio Cannavaro, care a fost desemnat drept Jucătorul Anului în ancheta Fifa, şi, de asemenea, au anunţat că încasările de la partida disputată miercuri vor fi donate familiilor victimelor. Real Madrid putea să urce pe locul doi în clasament, în cazul unei victorii, însă Recreativo a jucat admirabil şi s-a impus cu scorul categoric de 3-0. Florent Sinama-Pongolle l-a ridiculizat pe “ fotbalistul anului ”, Fabio Cannavaro, şi a deschis scorul în minutul 35, ca apoi, în minutul 52, Uche să dubleze avantajul oaspeţilor. Emilio Viqueira a stabilit scorul final, în minutele de prelungire, lăsand Real Madrid pe locul 3 în La Liga. Într-o altă partidă, FC Sevilla , viitoarea adversară a Stelei în Cupa Uefa, a continuat forma excelentă din acest sezon, învingand fără drept de apel Deportivo La Coruna, cu scorul de 4-0. Fostul jucător de la Tottenham Fredi Kanoute şi-a trecut în cont „dubla”, în timp ce Luis Fabiano şi Daniel Alves şi-au trecut şi ei numele pe lista marcatorilor.