Hapoel Tel Aviv – Rapid Bucureşti 2-2

Sfertfinalista Cupei Uefa din sezonul trecut, Rapid Bucureşti, a înregistrat al doilea rezultat de egalitate în grupele Cupei Uefa, după ce a încheiat cu scorul de 2-2 meciul cu Hapoel Tel Aviv, disputat în deplasare. După 0-0 pe teren propriu cu Paris Saint Germain, giuleştenii nu au reuşit nici în Israel să obţină toate cele trei puncte, în faţa unei echipe incomode pe teren propriu. A fost un început bun de meci al rapidştilor, dar, după ce Măldărăşanu şi-a trecut în cont prima ocazie a jocului, Hapoel a lovit pe contraatac şi a înscris prin Ogbonna, în minutul 10.. După numai patru minute, Rapid a revenit şi a restabilit egalitatea, prin Viorel Moldovan , care a finalizat o centrare venită de la Ionuţ Rada, după o cursă excelentă a fundaşului rapidist. După o perioadă liniştită a jocului, Hapoel a obţinut un corner şi Badir a înscris cu capul, din şase metri, după o greşeală de marcaj a lui Săpunaru. O parte de vină o poartă şi Coman, care ar fi trebuit să iasă pe centrare. În minutul 54 al reprizei a doua, după două mari ocazii ale lui Ogbonna, Buga a reuşit să finalizeze o pasă excelentă a lui Lazăr, restabilind astfel egalitatea. Rapid putea chiar să caştige partida, după ce şutul lui Nicolae Grigore din ultimul minut de prelungire a fost respins cu greu Elimelech, dar la fel de bine putea să şi piardă partida, din cauza nesiguranţei din apărare. Un rezultat echitabil pană la urmă, dar care nu poate mulţumi niciuna din cele două echipe.