Greşeala lui Tamaş aduce 3 puncte Barcelonei

FC Barcelona a învins cu 3-1 pe teren propriu formaţia lui Gabriel Tamaş, Celta Vigo, într-un meci contand pentru etapa a 20-a din La Liga. Internaţionalul roman a fost titular pe toată durata partidei, însă s-a aflat la originea unui penalty acordat pentru Barcelona în ultimele minute ale partidei. Barca a preluat conducerea după 34 de minute de joc, printr-un gol marcat de Javier Saviola. Atacantul argentinian a înscris cu o lovitură de cap după centrarea lui van Bronckhorst. Celta a egalat în minutul 66 dintr-un penalty transformat de Nene. Tamaş l-a faultat în careu pe van Bronkhorst, în minutul 77, iar arbitrul a dictat uşor lovitură de la 11 metri pentru catalani. Imediat fundaşul roman a primit cartonaşul galben pentru proteste, iar colegul său din defensivă, Lequi, a fost eliminat. Ronaldinho a adus-o pe Barcelona din nou în avantaj, transformand lovitura de pedeapsă, iar scorul final, 3-1, a fost stabilit de Giuly. Campioana en-titre conduce în clasament, cu 41 de puncte, urmată, la un punct, de adversara Stelei din Cupa UEFA, FC Sevilla . Pe locul trei se află Real Madrid, cu 38 de puncte.