Grecia şi SUA şi-au adjudecat ultimele locuri în semifinale

Neînvinsă pană acum la Campionatul Mondial de baschet din Japonia 2006, echipa naţională a Greciei a trecut cu uşurinţă şi de Franţa, scor 73-56, asigurandu-şi astfel un loc în semifinală. Grecia a dominat partida şi la pauză avea să conducă la o diferenţă de zece puncte, 34-24. Franţa, care l-a pierdut pe Tony Parker înaintea începerii Campionatului Mondial, s-a chinuit să revină şi s-a apropiat la 51-43, dar procentajul la aruncările de două puncte nu le-a fost nicio clipă favorabil, terminand meciul cu un dezastruos procentaj de 35%. Grecia va înfrunta în semifinală echipa Statelor Unite, care a trecut cu emoţii de Germania în ultimul sfert de finală al Campionatului Mondial. Americanii au început modest, cu Carmelo Anthony de nerecunoscut şi la pauză conduceau doar la un punct diferenţă. Germania nu a reuşit să profite de jocul slab făcut de americani pentru că Dirk Nowitzki nu a fost nici el în formă, ratand aproape din orice poziţie. În partea secundă, singurul care şi-a revenit a fost Anthony care a reuşit cateva coşuri de trei puncte ce le-au dat aripi americanilor, aceştia impunandu-se în final cu scorul de 85-65.