Grecia invinsa la Tirana

"Bomba" serii de sambata s-a detonat la Tirana, acolo unde modesta reprezentativa a Albaniei a invins Grecia, campioana europeana en-titre. Doua goluri marcate in primele zece minute au adus capitala albaneza in delir, iar schimbarile efectuate de Otto Rehhagel nu au adus decat golul de onoare pentru greci. Oricum, elenii nu au motive sa fie disperati , fiindca si celelalte contracandidate din grupa au inregistrat rezultate slabe, Danemarca remizand cu Ucraina la Copenhaga, iar Turcia acasa cu Georgia * In grupa 3, Rusia a ramas fara antrenor, Vasili Iartev anuntandu-si demisia la finalul intalnirii pe care echipa sa nu a reusit sa o castige la Moscova in fata Slovaciei. Fara Figo si Rui Costa, retrasi, Portugalia a debutat cu dreptul intr-un meci intrerupt pentru un minut din cauza unei suportere letone care a defilat topless pe teren * Franta fara Zidane, Desailly, Lizarazu si Thuram nu a aratat prea bine pe Stade de France, creandu-si putine ocazii in fata Israelului, dar selectionerul Domenech a apreciat debutul ca promitator * Si Italia s-a prezentat cu o echipa noua, selectionerul lippi alegand sa-l tina pe banca pe Del Piero, iar victoria in fata Norvegiei au adus-o doi debutanti, Daniele De Rossi si Luca Toni * In grupa 6, Anglia a inceput preliminariile cu un egal la Viena, iar presa britanica vorbeste deja despre sfarsitul carierei internationale a portarului David James, dar si de o posibila demitere a selectionerului Eriksson, in cazul unui insucces in Polonia, miercurea viitoare. Englezii au condus cu 2-0, dar James a primit doua goluri parabile, ultimul chiar hilar, rapind britanicilor doua puncte .