Gorjenii au furnizat surpriza etapei

Ca şi anul trecut, Rapidul lui Răzvan Lucescu s-a împiedicat la Tg Jiu . Giuleştenii au terminat la egalitate, 1-1 cu echipa care acum o săptămană nu ştia în ce Ligă va juca. Nicolae Constatin a deschis scorul în minutul 21, iar Vintilescu a stabilit scorul final la începutul reprizei a doua. La Tg. Jiu, rapidistul Bădoi a avut prima mare ocazie a meciului cu Pandurii . Giuleştenii au deschis scorul în minutul 21 prin Nicolae Constantin, la o greşeală a portarului Adnan Guso. La 1-0, portarul bosniac l-a împins pe Bădoi la marginea careului, dar arbitrul Colţescu nu a acordat nimic. În minutul 30, Marinescu, aflat la primul său joc oficial în poarta Rapidului, a respins excelent din faţa lui Vancea. Pandurii lui Eugen Neagoe au dat lovitura de graţie Rapidului în minutul 63, cand Vintilescu a stabilit scorul final. 1-1 şi Rapidul ratează şansa de a şterge de pe lista neagră numele celor de la Pandurii, acuzaţi de giuleşteni că în sezonul trecut au făcut jocurile Stelei.