Gol pentru romanul Claudiu Keşeru

Romanul Claudiu Keşeru a fost eroul meciului pentru Nantes în deplasarea de la Sochaux. Atacantul de 20 de ani a marcat golul victorie pentru oaspeţi scor final 2-1 şi a ajuns la a treia reuşită din acest sezon. În minutul 51 al partidei romanul a scăpat singur cu portarul formaţiei gazdă Richert pe care l-a executat cu sange rece . Celălalt gol al oaspeţilor a fost marcat de Payet în minutul 23 iar 11 minute mai tarziu gazdele au punctat prin Alvaro care a transformat o lovitură de la 11 metri. În ultimul meci al etapei a 27-a din Ligue 1 , Marseille s-a înclinat cu 1-0 pe Stade Velodrome în faţa lui Lens. Susţinuţi în tribună de fosta glorie a lui Olympique, germanul Rudi Voeller, Marseille nu a reuşit golul, în ciuda ocaziilor avute de vedetele Pagis şi Nasri. Golul victoriei pentru Lens a fost marcat de Aruna din lovitură de la 11 metri. Lens a urcat pe 2 în Ligue 1, la 13 puncte distanţă de liderul Lyon. Podiumul în încheie Lille urmată de Toulouse şi Sochaux.