Gloria, succes cu emotii in fata celor de la FC Grbalj

Bistritenii au obtinut o victorie chinuita, scor 2-1, pe propriul teren, in fata muntenegrenilor de la FC Grbalj, in prima mansa a turului I al Cupei UEFA Intertoto. Gloria Bistrita si formatia muntenegreana FC Grbalj au incheiat la egalitate, 1-1, prima repriza a meciului tur din runda inaugurala a Cupei UEFA Intertoto. Desi nu isi faceau probleme in privinta meciului, aliniind o formatie cu doar trei jucatori de baza, bistritenii se vad tinuti in sah de un adversar pe care se pare ca l-au subestimat. Zaharia a deschis scorul in minutul 6 al meciului, cu o lovitura de cap din 6 metri, la un corner executat de Dobre. Oaspetii au preluat initiativa, iar in minutul 15 au restabilit egalitatea, prin Delac. Gloria a acuzat socul, iar muntentgrenii au continuat sa fie echipa mai ofensiva, ei ratand o mare ocazie de a trece la conducere, in minutul 40. Pe finalul unei reprize secunde echilibrate, bistritenii au pus stapanire pe joc si au reusit sa marcheze un gol ce ar putea fi foarte important in ecuatia calificarii. Cu doua minute inainte de final, Bad a inscris cu un sut plasat din interiorul careului. Gloria: Tatarusanu , Toma, Astilean, Damian, Sepsi , Dumitra, Soare, Dobre, Ciju, Zaharia, Bucur. Grbalj: Klajevic, Pejovic, Ivanovic, Rodk, Radenovic, Drujic, Dalac, Ivanisevic, Nedovic, Tonkovic.