Gigel Bucur, "calaul" Aradului

Cu probleme de lot din cauza accidentarilor si a suspendarilor, Dusan Uhrin a fost nevoit sa improvizeze si pe faza de aparare, dar si pe cea de atac. Luchin, Ratiu si Latovlevici trebuiau sa tina adversarul departe de poarta lui Popa, in timp ce menirea lui Mansour era sa interpreteze rolul lui Ganea, langa Gigel Bucur . Iar senegalezul a dat replica perfecta in minutul trei, cand a prelungit cu capul o pasa pentru atacantul de buzunar al Politehnicii. Gigel a preluat mingea si l-a lobat pe Hutan. Injurat teribil din tribune, mai ales pentru ca a stricat coregrafia galeriei aradene, care inca isi desfasura bannerele, Bucur n-a tinut cont de nimic, iar zece minute mai tarziu a redus stadionul la tacere, dupa o actiune proprie in urma careia a dublat avantajul lui Uhrin in fata lui Lacatus. Fiara a preluat de la Gigel Bucur injuraturile tribunei care ii cerea demisia. Salvatorul lui Laca putea fi Todea, care a redus din handicap in minutul 23 si a ratat apoi singur cu Popa. Inexplicabil, alb-violetii au cazut si le-au dat ocazia utistilor sa puna presiune pe poarta lui Popa. S-a concretizat in minutul 47, cand Baltoi a egalat la doi, iar aradenii incepeau sa viseze. Uhrin schimba decisiv. Il introduce pe Shroj in defensiva in locul lui Luchin, iar pe Dejan Rusici in locul „fotbalistului- offside ” Mansour. Modificarile se fac simtite imediat, pentru ca australianul a respins tot, iar aradenii n-au mai avut nici o ocazie. De partea cealalta, Rusici a avut o buna ocazie de a marca si a pasat decisiv lui Bucur, care a inchis tabela in ultimul minut de joc. Doliu la Arad, fiesta la Timisoara, bucuria de final fiind nemaivazuta, pana si Uhrin facand tumbe. „Imi pierd postul din cauza lui Serea“ Marius Lacatus era foc si para pe centralul Ionica Serea la finalul partidei, acuzandu-l pe arbitru ca n-a dat penalty la o impingere a lui Latovlevici in careu. „I-am spus dupa meci lui Serea ca din cauza lui as putea sa-mi pierd postul. La scorul de 2-2, eu am vazut cel putin doua 11 metri. Ajungi cateodata sa-ti pierzi controlul si te mai miri cate vezi pe un teren de fotbal”, a declarat Lacatus. Huiduit de fanii aradeni la finalul duelului cu Poli, fostul mare fotbalist al Stelei a comentat sec: „Cu sau fara mine, aceasta echipa trebuie lasata sa joace”. De partea cealalta, Dusan Uhrin a invocat norocul, dar a spus ca, totusi, echipa sa a meritat victoria. „A fost un joc bun de ambele parti si cei mai norocosi au castigat astazi. Scorul este echitabil daca noi am dat trei goluri si adversarii doar doua. S-a jucat care pe care, iar eu sunt multumit de rezultat. Am reusit sa stopam atacul advers prin intrarea lui Srhoj. A fost un derbi, meciul are statut de derbi si pe teren si in afara lui”, a afirmat antrenorul lui Poli.