Ghana si Guinea se califica in "sferturi”

Natiile care au jucat meciul de debut al Cupei Africii pe Natiuni sunt si primele echipe calificate in sferturile de finala ale celei mai importante competitii a Continentului Negru. Ghana – nimeni alta decat tara gazda a intrecerii – si surpriza Guinea, au obtinut luni seara calificarea din grupe, dupa 2-0 cu Maroc si respectiv 1-1 in fata reprezentativei Namibiei. Partida dintre Ghana si Maroc era considerata, la inceputul intrecerii, derby-ul Grupei A. Victoria Guineei din etapa a doua a schimbat insa calculelel hartiei, obligandu-i pe marocani sa castige partida din fata favoritilor tribunei. Din pacate pentru ei, Essien&Co au fost mult prea buni. Tocmai starul lui Chelsea a fost cel care deschis scorul pe stadionul Ohene Djan, dupa 26 de minute de joc. Un alt fotbalist de mare clasa, Muntari, a inchis tabela la 2-0, dupa golul marcat in minutul 45 de joc. In cealalta partida a serii din Grupa A, „porcusorii” de Guinea au obtinut si ei calificarea in sferturile de finala ale competitiei, dupa un meci pe viata si pe moarte cu Namibia. Dupa o prima repriza echibilibrata, Youla a deschis scorul, in minutul 62, la o centrare superba a lui Dioulde Bah. Cunoscuti mai mult pentru probele atletice de maraton si de sprint , namibienii au marcat si ei, cu 9 minute inainte de final, prin Brendell. Soarta grupei nu putea insa fi modificata. Scor final 1-1 si Guinea merge mai departe. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro