Germania - campioană mondială la handbal masculin

Gazda Campionatului Mondial, Germania, a supravieţuit pierderii portarului Henning Fritz, în repriza a doua, şi a învins Polonia cu 29-24 în finala competiţiei, caştigand la treilea titlu mondial din istorie. După doar 13 goluri primite într-o primă repriză dominată, Fritz s-a accidentat la picior în minutul patru al reprizei secunde şi a părăsit terenul de joc. Condusă cu 20-14 înaintea accidentării portarului advers, Polonia a exploatat la maxim absenţa lui Fritz şi s-a apropiat la 22-21 de Germania, în condiţiile în care nemţii şi-au pierdut avantajul într-un moment ruşinos în care aveau doi jucători în plus pe teren. Motivaţi de public, jucătorii germani au revenit încet-încet în meci şi au răspuns prin două goluri din partea lui Hens, apoi jocul decurgand normal, iar ţara gazdă obţinand o victorie la cinci goluri diferenţă. A fost primul titlu cucerit de Germania după cel din 1978 şi al treilea per total, nemţii cucerind aurul şi în 1938. Caştigand medalia de argint, Polonia a obţinut cel mai bun rezultat din 1982, cand a cucerit bronzul.