Ganea - Universitatea: 4-0!!

Punct final la Craiova, după o partidă halucinantă. Patru goluri înscrise de Ionel Ganea într-un meci aşteptat cu sufletul la gură de toată Craiova, cel împotriva lui Dinamo. Partida s-a dovedit o mare decepţie pentru fanii alb-albaştrilor. Echipa patronată de belicosul Adrian Mititelu nu a început deloc rău jocul, dar cei care au punctat au fost dinamoviştii. Culmea ironiei, după o mare ocazie a oltenilor, ratată de Săceanu, şi printr-un fost jucător al Universităţii, Ionel Ganea. Imediat după ce Universitatea nu a reuşit deschiderea scorului, Matache a degajat bine, Niculescu a prelungit iar Ganea, din prima, a reuşit să trimită mingea în plasă de la 17 de metri. El a ratat şi desprinderea în minutul 39, după ce Bornescu a respins în faţă şutul bun al lui Claudiu Niculescu . Replica oltenilor a venit prin Bird, dar şutul australianului a ocolit poarta „cainilor roşii”. După pauză, Craiova începe curajos, dar are mari carenţe la finalizare. Vulpoiul Ganea profită de sterilitatea şi lipsa de experienţă a oltenilor şi, din pasa lui Claudiu Niculescu, înscrie cel de-al doilea gol al său, din apropiere. A urmat hat-trick-ulîn minutul 70, cand Ganea a înscria de la 6 metri, după ce a fost deschis perfect de Blay. Bomboana pe colivă a pus-o tot Ganea, în minutul 83, cand l-a deschis pe Dănciulescu, intrat în cea de-a doua repriză, a reprimit de la acesta şi a trimis mingea în plasă. Scor final halucinant la Craiova: Universitatea - Dinamo 0-4. Iată echipele de start: Universitatea: Mircea Bornescu - Dorel Stoica, Josh Mitchell, Ovidiu Dănănae, Gabriel Velcovici - Robert Săceanu, Dragoş Stăvaru, Joshua Rose, Mihai Dina, Ovidiu Stangă – Michael Baird Dinamo: Florin Matache - Cosmin Moţi, Cristian Pulhac, Radu Ştefan, Dorin Mihuţ - Andrei Mărgăritescu, Adrian Cristea, Iulian Tameş, Ze Kalanga - Claudiu Niculescu, Ionel Ganea