#franta #castigatoare #handbal #campionat mondial

Franta este noua campioana mondiala la handbal masculin

Echipa nationala de handbal masculin a Frantei a castigat Campionatul Mondial, dupa ce a invins, duminica, Danemarca , scor 37-35 (15-12, 31-31), in finala desfasurata la Malmo, Suedia.

La finalul celor 60 de minute regulamentare de joc scorul a fost egal, 31-31. In reprizele de prelungiri, Franta a reusit sa marcheze de sase ori fata de numai patru goluri marcate de Danemarca si s-a impus cu 37-35.

Este cel de-al patrulea titlul mondial obtinut de-a lungul timpului de nationala masculina de handbal a Frantei.

Meciul din finala mica a fost castigat de Spania, care invins Suedia, cu scorul 24-23, obtinand medalia de bronz.

Romania s-a clasat doar pe locul 19 la acest campionat fiind depasita de tari precum Algeria, Austria sau Japonia.