Fetele lui Tadici au pierdut partida cu Ungaria

Romania a pierdut primul joc la Mondialul de handbal feminin , fiind invinsa de Ungaria, scor 31-34. Fetele lui Tadici au scapat printre degete partida cu Ungaria, dupa ce in prima repriza au condus si la sase goluri diferenta iar la pauza a fost 16-13 pentru tricolore. Greselile din apararea romancelor s-au inmultit in partea secunda si dupa ce au egalat la 20, unguroaicele au preluat conducerea pana la final, scor 34-31. Cea mai buna marcatoare pentru Romania a fost Narcisa Lecusanu, cu 9 reusite, iar Timea Toth a inscris de 14 ori pentru Ungaria. „Nu cred ca e vorba de o cadere psihica. Au fost trei, patru jucatoare care s-au blocat si au gresit nepermis . Daca dai 31 de goluri nu ai voie sa pierzi. Nu este nimic pierdut, dar imi pare extrem de rau ca am pierdut acest meci. Poate ne trezeste acest dus rece ”, a declarat Gheorghe Tadici la finalul partidei. A fost prima partida pierduta de „tricolore” in Franta, insa aceasta nu afecteaza traseul Romaniei la CM decat in perspectiva viitoarei adversare, elevele lui Gheorghe Tadici fiind deja calificate in sferturile de finala. Urmatorul meci al Romaniei va avea loc marti, de la ora 19.30, in direct la TVR2, in compania Germaniei. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro