FC Vaslui, lidera si dupa meciul cu Otelul Galati

Echipa moldoveana FC Vaslui isi pastreaza primul loc in clasamentul Ligii I si dupa etapa a sasea, etapa in care a invins, pe teren propriu, cu scorul de 2-0, formatia Otelul Galati . Partida a fost dominata categoric de gazde, care au marcat primul gol in minutul 28. Ljubinkovici a inscris cu o lovitura de cap de la circa 8 metri, dupa o centrare a lui Balace de pe partea stanga. Acelasi Ljubinkovici putea face 2-0, dar lovitura sa de cap, din 10 metri, nu a mai fost atat de precisa si a trecut pe langa poarta. Otelul se pare ca a fost marcata de esecul din Cupa UEFA si nu a mai aratat ca echipa super-ofensiva din sezonul trecut, reusind sa puna in pericol poarta lui Haisan in putine randuri. Gazdele au dominat si repriza a doua, cand Temwanjera a ratat 2-3 ocazii rarisime. A venit apoi o schimbare inspirata a lui Dorinel Munteanu , care l-a scos pe Adrian Gheorghiu si l-a bagat in teren pe Jovanovici, in minutul 80. Dupa sase minute de joc, Petar Jovanovici a majorat scorul cu un sut de la aproximativ 30 de metri . Imediat dupa gol, sarbul si-a dat tricoul jos, l-a aruncat spre banca tehnica a Otelului si a fost eliminat de pe teren de arbitrul Alexandru Tudor . Se poate spune ca a fost o misiune indeplinita pentru Jovanovici, care insa va fi cu siguranta sanctionat de Dorinel Munteanu, chiar daca a linistit apele pe finalul meciului. FC Vaslui 81. Haisan - 25. Moraru, 15. Buhus, 5. Mardare, 17. Balace - 7. D. Munteanu (8. Zmeu '90), 20. Ljubinkovici - 16. Sabou, 10. S. Frunza (6. L. Ivan '61), 11. Ad. Gheorghiu (30. P. Jovanovici '80) - 19. Temwanjera. Antrenor: Dorinel Munteanu. Otelul Galati 12. Bors - 2. Carja (7. Elek '46), 16. Sarghi, 31. Jelev, 25. Semeghin - 11. Gado (30. Ratnikov '46), 18. Sg. Costin, 10. G. Paraschiv, 15. Kim (8. Labukas '60) - 28. Szekely, 27. E. Jula. Antrenor: Petre Grigoras . Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro