FC Sevilla, la a doua finala consecutiva

Andaluzii si-au respectat statutul de favorita in fata Osasunei si au obtinut joi seara calificarea in finala Cupei UEFA. Detinatoarea trofeului s-a impus cu 2-0 pe Ramon Sanchez Pizjuan si a obtinut biletele pentru finala de la Glasgow, cu scorul general de 2-1. Victorie braziliana Sudamericanii Sevillei au facut legea pe teren joi seara. Micuta dar bataioasa echipa din Pamplona a venit sa apere avantajul minim luat in urma cu o saptamana, iar jocul a semanat in mare masura cu cel din meciul tur. Nu a excelat la capitolul spectacol, insa, o regula de baza in fotbal si nu numai este aceea ca scopul scuza mijloacele. “Calaii Stelei” au reusit deschiderea scorului in minutul 37, prin Luis Fabiano, care si cu putin noroc, i-a fentat pe aparatorii adversi si a finalizat cu un sut pe jos. La opt minute de la reluare , un alt brazilian, Renato, a marcat golul accederii in finala pentru alb-rosii. Acesta l-a surprins pe Ricardo cu un sut din voleu, profitand si de starea de visare a apararii oaspetilor. La 0-2 Osasuna a incercat sa revina in joc, insa nu le-a fost usor fara Roberto Soldado in avanposturi, marcatorul unicului gol al meciului tur fiind accidentat. Totusi, oaspetii puteau produce cutremurul in minutul 56, insa lovitura de cap a lui David Lopez a intalnit bara portii lui Palop. Experienta andaluzilor, decisiva Chiar daca Osasuna era un fel de sperietoare pentru formatia din capitala Andaliziei, prin prisma rezultatelor din ultima perioada, baietii lui Juande Ramos , mai obisnuiti cu meciurile din competitiile europene, au obtinut ce si-au propus. Antrenorul Ziganda le-a spus celor de la Osasuna sa trateze meciul ca pe o intalnire de Cupa Spaniei , trofeu in care andaluzii au fost maturati in ultimii ani de cei din Pamplona, joi nu s-a mai repetat istoria. O calificare ce face cinste Sevillei, care are sansa de a egala performata lui Real Madrid, singura echipa ce a castigat Cupa UEFA doi ani la rand, in 1985 si 1986.