FC Brasov - Inter Milano: 2-0

Liderul din Liga a II-a , FC Brasov , a invins intr-un meci amical pe marele Inter, care face instructie in Serie A, cu 2-0. Partida a avut loc la baza de pregatire a milanezilor de la Apiano Gentile si, la cererea gazdelor, a fost impartita in trei reprize de cate 30 de minute fiecare. Inter a avut prima mare ocazie in minutul 7, insa portarul Eugen Nae a scos cu un reflex miraculos sutul argentinianului Crespo. In minutele 40 si 41, Brasovul si-a aratat si el coltii, insa P. Adriano a fost blocat in doua randuri de paradele legendarului Toldo. Schimband intreaga garnitura cu cea de tineret, interistii s-au vazut condusi in minutul 75, cand Cristescu a centrat de pe dreapta si Abrudan a reluat in plasa, fara probleme. Dupa alte doua minute, acelasi Cristescu a luat o actiune pe cont propriu, a patruns perfect in careu si a sutat de la 15 metri la coltul scurt, stabilind scorul final al partidei, 2-0 in favoarea oaspetilor. Lucescu Jr . a fost felicitat la finalul meciului de Roberto Mancini , antrenorul liderului din Serie A. “A fost un amical bun. Trebuia sa avem acest meci pentru ca jucatorii care au jucat mai putin sa intre in ritm. FC Brasov este o echipa buna. Il felicit pe Razvan Lucescu pentru treaba pe care o face”, a declarat Mancini De la Inter a lipsit Cristi Chivu, insa au jucat vedetele Figo, Zanetti, Crespo, Cordoba sau Toldo. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro