EURO 2008: Polonia-Croatia 0-1, in Grupa B

Echipa nationala a Croatiei, deja calificata in sferturile de finala ale Campionatului European, a obtinut a treia victorie in Grupa B , dupa ce luni seara a invins cu scorul de 1-0 reprezentativa similara a Poloniei.

POLONIA - CROATIA 0-1 (Klasnic 53)

Polonia: Boruc - Wasilewski, Zewlakow, Dudka, Wawrzyniak - Lobodzinski (Smolarek 55), Murawski, Lewandowski (Kokoszka 46), Krzynowek - Guerreiro - Saganowski (Zahorski 69). Selectioner: Leo Beenhakker.

Croatia: Runje - Simic, Vejic, Knezevic (Corluka 27), Pranjic - Leko, Vukojevic, Pokrivac, Rakitic - Klasnic (Kalinik 79), Petric (Kranjkar 75). Selectioner: Slaven Bilic.

Cartonase galbene: Lewandowski 38 / Vejic 45, Vujojevic 85

Arbitri: Kyros Vassaras - Dimitris Bozatzidis, Dimitris Saraidaris (toti Grecia)

Stadion: Worthersee ( Klagenfurt ); Spectatori: 30.000

Cum s-a marcat golul:

0-1, min. 53: Klasnic a inscris printr-un sut la coltul lung.

In urma acestei victorii, nationala Poloniei a adunat 9 puncte in Grupa B a Campionatului European, reusind sa termine pe primul loc.

Clasamentul final al Grupei B: 1. Croatia 9p (4-1); 2. Germania 6p (4-2); 3. Austria 1p (1-3); 4. Polonia 1p (1-4).

In sferturile de finala ale competitiei Croatia va intalni ocupanta locului secund din Grupa A, Turcia. Meciul va avea loc la 20 iunie, pe stadionul Ernst Happel din Viena.