Etapa lui Cartu

Pentru 45 de minute, banatenii au reamintit la Pitesti de echipa talentata dar blazata din sezoanele trecute. Timisorenii au parut din nou convinsi ca simpla lor prezenta pe teren poate castiga trei puncte. Diferenta dintre Timisoara de astazi si cea de sezonul trecut se afla insa pe banca tehnica. Sorin Cartu nu accepta jumatatile de masura, iar acest lucru le-a fost bagat bine la cap banatenilor, la pauza, in vestiar. Uneori, talentul trebuie sa mai stie si de frica pentru a face performanta. Dupa 15 minute petrecute cu Sorin Cartu intre patru pereti, timisorenii au intrat pe teren in repriza a doua mult mai determinati si au reusit sa se impuna cu 2-0. Poli pare a fi gasit solutia pentru a deveni echipa care sa se bata cu granzii Bucurestiului. Si aceasta nu se gaseste in conturile patronului Marian Iancu, ci in ambitia lui Sorin Cartu. Altadata un derbi, partida contra oltenilor i-a dat prilejul lui Cosmin Oaroiu sa-si odihneasca cativa titulari, in vederea meciului de miercuri si chiar sa incerce un alt sistem de joc. Jucatorii din Banie nu au putut tine pasul cu stelistii, care si-au asigurat victoria inca din prima repriza, prin golurile marcate de Paraschiv si Oprita. Bostina a inchis tablea in minutul 55, insa pana la final juvetii au tremurat serios pentru ca scorul sa nu ia proportii. MITITELU: STEAUA E CEA MAI BUNA Patronul Universitatii Craiova incerca sa se imbarbateze dupa infrangerea suferita in fata campioanei de anul trecut. "Nu sunt suparat. Ne-a batut Steaua, nu altcineva. Avem o echipa tanara, care are nevoie de meciuri, Steaua e, probabil, cea mai buna echipa din Romania la ora asta, iar noi cea mai tanara. Astazi, media de varsta a echipei a fost de 20 de ani", a spus Mititelu. A existat insa si cineva care nu a sesizat superioritatea evidenta a elevilor lui Cosmin Olaroiu din teren. "Steaua nu merita sa castige", sustinea Dorel Stoica, fotbalistul Universitatii!