Este Sevilla!

Steaua stie in sfarsit numele tuturor celor trei adversare din grupele Ligii Campinilor. Pe langa gruparea engleza Arsenal si surpriza ceha Slavia Praga, ros-albastrii vor da piept cu redutabila formatie spaniola FC Sevilla , nimeni alta decat castigatoarea ultimelor doua editii ale Cupei UEFA. Intr-o partida ce trebuia sa aiba loc marti, 28 august , dar amanata pentru ziua de luni, 3 sepembrie, din cauza socului produs de tragedia trecerii in nefiinta a lui Antonio Puerta, andaluzii au invins in deplasare cu scorul de 4-1 formatia elena AEK Atena. Grecii aveau nevoie de o adevarata minune pentru a obtine mult dorita calificare in grupele celei mai importante competitii continentale. Asta pentru ca in tur, in Spania, gazdele castigasera cu scorul de 2-0. Tot ibericii au fost cei care au deshcis scorul si in mansa retur, prin Luis Fabiano din penalty. Cu doar sase minute inainte de pauza, oaspetii a punctat din nou, prin Keita. La cabine s-a intrat chiar cu neverosimilul scor de 0-3, in urma dublei realizate de Fabiano in minutul 44. Rusul Kerzhakov a marcat si el, la opt minute de la reluare, ducand scorul la un incredibil 0-4. Onoarea grecilor a fost salvata de veteranul Rivaldo , fostul star al Barcelonei punctand in minutul 81. 1-4 si andaluzii merg mai departe. Componenta grupei H a Ligii Campionilor este asadar urmatoarea: Steaua Bucuresti, Arsenal Londra , FC Sevilla si Slavia Praga. Formatia antrenata de Gica Hagi va intalni FC Sevilla, pe data de 23 octombrie, in deplasare, si pe 7 noiembrie, in Ghencea. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro