Espanyol a predat o lecţie de fotbal

Catalanii s-au impus cu 3-0 în faţa lui Werder Bremen în prima manşă a semifinalei de Cupa UEFA, disputată joi seară pe stadionul Olimpico Lluis Companys din Barcelona. Echipa antrenată de Ernesto Valverde a dat clasă unei formaţii care a participat timp de trei ani consecutiv în Liga Campionilor. Deşi se află doar pe locul zece în campionatul Spaniei, Espanyol este o trupă total diferită în Europa şi, dacă mai era nevoie să demonstreze acest lucru, a făcut-o joi seară, şi nu oricum, ci cu varf şi îndesat. Atacul, punctul forte Formaţia spaniolă, cea mai ofensivă echipă în acest sezon al Cupei UEFA, a avut un start ezitant. Totuşi nu s-a adeverit una din legile lui Murphy şi Rufete a înscris cu un călcai elegant în minutul 18, însă golul a fost anulat pe motiv de ofsaid. La nici două minute Moises Hurtado a înscris cu o lovitură de cap, dintr-o centrare a aceluiaşi Rufete. Defensiva gazdelor a rezistat foarte bine în faţa tridentului de temut al nemţilor, format din Klose, Frings şi Diego, cei trei fiind de nerecunoscut . La cinci minute de la reluare Espanyol a punctat din nou, la o fază asemănătoare cu cea a primului gol. Pandiani a deviat cu capul dintr-o centrare din corner a lui De La Pena. Meciul s-a încheiat practic în minutul 58, cand Tamudo, scăpat singur cu Wiese, a ştiut să-l provoace pe portarul neamţ să-l faulteze, fapt care i-a asigurat acestuia din urmă un cartonaş roşu. Valverde şi-a retras în mod paradoxal echipa în defensivă, deşi ai săi aveau superioritate numerică. A fost o capcană care şi-a produs efectul cu trei minute înante de final, cand nou intratul Iraizoz a înscris pentru 3-0, la capătul unui contraatac frumos al catalanilor. Finală spaniolă Dacă Liga Campionilor este o afacere englezească în acest sezon, în Cupa UEFA, limba oficială este spaniola. La 3-0 nemţilor le va fi aproape imposibil să se califice şi, avand în vedere faptul că în cealaltă semifinală s-au întalnit tot două echipe spaniole, există mari şanse ca finala Cupei UEFA să se dispute între două formaţii din La Liga.