Emotii cu apararea

Chivu si Tamas s-au accidentat in partidele disputate la echipele lor de club si sunt incerti pentru meciul de sambata cu Olanda Axul central al defensivei tricolorilor ii da mari batai de cap selectionerului Victor Piturca. Tamas, Chivu si Goian au probleme medicale, nestiindu-se sigur daca pot fi recuperati la timp pentru meciul cu Olanda. Titular in meciul pierdut ieri de Auxerre la Lens, scor 0-2, Gabriel Tamas a iesit de pe teren in minutul 34, fiind initial suspect de o entorsa la genunchi. Internationalul roman a revenit ieri in tara si este asteptat astazi la reunirea lotului . „Nu o sa stiu sigur daca pot juca decat dupa ce voi face analize. Oricum, consider ca avem un lot bun si, chiar daca voi lipsi eu, Chivu sau Goian exista jucatori valorosi care sa ne poata inlocui", a declarat Tamas la sosirea in Romania. Analize amanuntite urmeaza sa faca si Chivu, schimbat la pauza meciului Inter–Napoli din cauza unei noi accidentari. Dumitru Dragomir : „E bun si un egal" Presedintele Ligii Profesioniste de Fotbal a renun-tat la optimismul caracteristic si, luand in considerare problemele medicale de la nationala, se multumeste si cu o remiza sambata, cu Olanda. „E rau fara Chivu, mai ales ca Piti voia sa-l foloseasca la inchidere. Daca nici Cristi, nici Goian si Tamas nu vor fi recuperati, vom fi co­piii ploii la Constanta. In aceste conditii, un egal cu Olanda va fi foarte bun", a decla­rat Du­­mi­tru Dragomir. Indisponibilii lui Piti Selectionerul are deja aproape o echipa de jucatori care lipsesc la meciul de sambata viitoare, cu Olanda. In timp ce Tamas, Chivu si Goian sunt incerti, e sigur ca Piturca nu-i va putea folosi pe Coman, Contra, Ghionea, Radoi , Cocis, Rosu, Zicu sau Nicolita. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro