Egalul portarilor în Ştefan cel Mare

Dinamo şi Universitatea Craiova au încheiat la egalitate, 0-0 în ultima partidă a etapei a 22-a a Ligii I, disputată duminică seară pe stadionul din Şoseaua Ştefan cel Mare. În ciuda scorului alb, a fost o partidă entuziasmantă, cu un ritm infernal , mult peste media celor din campionatul intern. Spre deosebire de meciul tur, cand “alb-roşii” demolau formaţia olteană cu 4-0, chiar la Craiova, duminică, dinamoviştilor le-au lipsit cateva elemente necesare marcării de goluri: inspiraţia la finalizare, şansa şi Ionel Ganea (autorul celor patru goluri ale meciului din tur). Finalul primei părţi consemna o statistică surprinzătoare, ambele echipe avand cate nouă şuturi spre poarta adversă. Oltenii şi-au surprins adversarii printr-un presing susţinut care le-a creat dificultăţi la construcţie elevilor lui Mircea Rednic. Dinamo a părut că a depăşit perioada dificilă şi a reuşit cateva combinaţii în viteză, care au surprins defensiva Craiovei, însă Bornescu a intervenit fantastic în cateva randuri, la şuturile lui Cristea, Niculescu şi Fernandes. Oaspeţii au replicat prin acţiunile periculoase ale lui Wobay, însă în cealaltă poartă, Lobonţ a arătat că face toţi cei 800.000 de dolari pe care Dinamo i-a plătit Fiorentinei pentru a-l transfera. Oltenii au ratat o ocazie monumentală în minutul 35, prin Njock : camerunezul, scăpat singur spre poarta „cainilor”, s-a pierdut cu firea şi a trimis foarte slab spre poartă, permiţandu-i lui Lobonţ să culeagă balonul. Craiovenii au început repriza secundă în atac, iar Lobonţ a avut două intervenţii de excepţie, salvandu-şi echipa de la primirea unui gol. La poarta cealaltă, Mendy a ratat o ocazie monumentală, trimiţand peste ţintă din şase metri. Bornescu s-a remarcat şi el, respingand in extremis un şut periculos al lui Cătălin Munteanu. Cea mai mare ocazie a gazdelor a venit în minutul 73, cand Niculescu a reluat în forţă în bara unui Bornescu spectator, mingea a ricoşat la Fernandes, care a reluat puţin alături. “Alb-roşii” s-au aruncat în atac pe final, însă Craiova putea da lovitura în ultimul minut, dar Wobay nu a găsit spaţiul porţii din poziţie bună. A fost primul punct obţinut de Craiova în Ştefan cel Mare în ultimii 16 ani, iar echipa lui Ştefan Stoica a arătat un joc mult superior locului zece pe care în ocupă în clasament. Dinamo cedează primele puncte pe propriul teren în acest sezon , la capătul unui meci în care nu a reuşit să marcheze, o altă premieră negativă pentru “alb-roşii” în această stagiune. Au evoluat formaţiile: Dinamo: Lobonţ 8 Pulhac 6 Moţi 6 Şt. Radu 7 Blay 7 Mărgăritescu 6 (Ropotan ’58 – 6) C. Munteanu 7 Fernandes 6 (Lemnaru ’80) A. Cristea 6 Dănciulescu 5 (Mendy ’46 – 7) Niculescu 7 Craiova: Bornescu 8 Mitchell 6 Stoica 7 Săceanu 6 Dănănae 6 Velcovici 6 Dina 7 (Gărgălie ’90) Rose 5 Costea 6 (Parvu ’69 – 6) Njock 7 Wobay 8.