Drogba trimite Chelsea în semifinalele Cupei Ligii

Rezerva Didier Drogba a transformat în gol o lovitură liberă, oferind echipei Chelsea Londra victoria cu 1-0 în faţa celor de la Newcastle, în sferturile de finală ale Cupei Ligii. Chelsea, care i-a introdus în teren pe Drogba, Lampard şi Ballack abia în repriza a doua, a spart gheaţa în minutul 79, cand ivorianul a înscris de la marginea careului, după ce Arjen Robben fusese faultat. Prima mare ocazie a meciului i-a aparţinut, însă, lui Obafemi Martins, atacantul lui Newcastle venit în acest sezon de la Inter Milano, care a şutat, în minutul 27, de la 25 de metri, însă mingea a lovit transversala. Într-o altă partidă disputată miercuri, Tottenham Hotspur , fosta adversară a dinamoviştilor în grupele Cupei Uefa, a trecut la limită de Southend United, formaţie aflată în subsolul diviziei secunde. Londonezii au caştigat cu 1-0, singurul gol al partidei fiind înscris de Defoe, în minutul 115 al partidei.