Dragulescu de aur

Singurul sportiv roman care ne-a reprezentat la finala Cupei Mondiale de gimnastica de la Sao Paulo (Brazilia), Marian Dragulescu , a cistigat, duminica seara, medalia de aur in proba de sarituri . Dragulescu a fost notat pentru cele doua sarituri cu 16,562 puncte, devansindu-i astfel pe rusul Anton Golotutkov, 16,362 p, si pe brazilianul Diego Hypolito, 16,250 p. In ierarhia pe medalii , Romania s-a clasat pe locul 4, cu o medalie de aur . Primul loc al acestui clasament a fost ocupat de China, cu sapte medalii (patru de aur, doua de argint si una de bronz), urmata de Brazilia, cu sase medalii, si de Marea Britanie, cu trei medalii.