Dinamo pierde contactul cu fruntea clasamentului

FC Vaslui a incheiat ieri cel mai bun an din istoria sa cu o victorie pe teren propriu in fata campioanei Dinamo, scor 2-1.A fost prima infrangere a dinamovistilor in noul mandat al tandemului Cornel Dinu - Cornel Talnar , nasul si finul nereusind sa gaseasca reteta succesului in fata echipei lui Dorinel Munteanu, care si-a condus echipa spre succes doar din postura de antrenor. In minutul 17 Vasluiul deschide scorul prin Sorin Frunza cu un sut de la circa 22 de metri, carea fost deviat de Stefan Radu , iar Lobont nu a mai putut sa intervina. Bratu a egalat la inceputul reprizei a doua cu un sut de la marginea careului de 16 metri, dupa ce l-a depasit in viteza pe Balace. Acelasi Sorin Frunza inscrie in minutul 62 golul victoriei cu un sut-centrare, de pe partea stanga, care l-a pacalit pe Lobont. La finalul partidei, oficialii din Stefan cel Mare au acuzat arbitrajul brigazii conduse de Ovidiu Hategan . Cel mai acid a fost, ca de obicei, presedintele executiv, Cristi Borcea . "Asa ceva nu am mai vazut de pe timpul Victoriei Bucuresti! Salomir, Helesteanu, au fost scosi din arbitraj, si a ramas acest arbitru care ne-a furat si cu Poli Timisoara acasa, cind nu ne-a dat doua penalty-uri! Azi nu ne-a lasat sa jucam nici 10 minute! Inseamna ca e pus de Federatie, impotriva lui Dinamo! Astept reactia FRF la acest arbitraj! Nu se poate, nu am vazut niciodata asa ceva in Romania", a spus Cristi Borcea. Dupa infrangerea de la Vaslui, Dinamo ramane cu 32 de puncte si se afla pe locul 6 in clasament la 6 puncte de Steaua si la 14 de liderul CFR.