Dinamo iese din hibernare

Timp de 17 ani trupa din Stefan cel Mare nu a reusit sa treaca din sezonul de toamna in cel de primavara al cupelor europene. Istoria s-a reinnodat aseara, dupa ce “ciinii” au invins cu 2-1 pe Bayer Leverkusen . Impresari al marilor cluburi europene au sosit aseara la Bucuresti, pentru a-l urmari pe Radu Stefan , peste zece mii de spectatori au mers pe stadionul Dinamo, pentru a asista pe viu la calificarea echipei favorite in primavara europeana dupa o asteptare de 17 ani. Primul se face vinovat de deschiderea scorului de catre oaspetii de la Bayer Leverkusen, la jumatatea primei reprize, insa publicul a primit rasplata asteptata, “ciinii” asigurindu-se ca vor juca in saisprezecimile de finala, desi mai au de jucat un meci in grupa B a Cupei UEFA. Aceasta situatie a fost posibila gratie victoriei cu 2-1 obtinute de Dinamo in fata lui Bayer Leverkusen, cele sapte puncte adunate de “alb- rosii ” facind ca acestia sa fie imposibil de ajuns de catre urmaritori. Dealtfel, in urma meciurilor de aseara se stie deja numele uneia dintre eliminate, FC Bruges (a pierdut cu 1-2 la Istanbul), meciul de peste doua saptamini, dintre Bayer Leverkusen si Besiktas fiind finala care va da a treia calificata din grupa B. Aseara, elevii lui Mircea Rednic au inceput curajos, iar nemtii au raspuns jucind la intimidare , insa pina la marcarea primului gol nici una dintre formatii nu a avut vreo ocazie. Era minutul 22 si Serghei Barbarez a centrat puternic in careul nostru, Radu Stefan a ratat interventia si abia daca a atins mingea, in timp ce portarul Gaev pazea bara din stinga, total deconectat de la joc. In aceste conditii, balonul s-a strecurat neverosimil de nestingherit in plasa, moment dupa care jocul lui Dinamo s-a deteriorat grav, golul lui Claudiu Niculescu venind oarecum cu noroc, un sfert de ora mai tirziu. Sutul care a incheiat actiunea personala a acestuia a fost deviat de un aparator neamt, astfel ca portarul lui Leverkusen, Hans Jorg Butt, a ramas fara reactie la schimbarea de traictorie a mingii care s-a oprit in poarta. A fost golul care a reasezat lucrurile pe fagasul normal, Dinamo dictind ritmul meciului, iar in repriza secunda trecindu-si in cont mai multe actiuni de poarta. De cealalta partea nemtii au dat senzatia ca se multumesc cu scorul de 1-1, celor doua puncte adunate dupa doua jocuri putind sa le adauge inca trei saptamina viitoare, cind in fief-ul nemtilor va sosi Besiktas Istanbul. Suficienta oaspetilor a fost insa taxata de Niculescu, care a mai marcat o data, fiecare “ciine” urmind sa fie mai bogat cu cite 15.000 de euro, prima promisa de conducere pentru calificarea in primavara europeana. 10 goluri a marcat Claudiu Niculescu in actualul sezon al Cupei UEFA, devenind liderul la zi al marcatorilor in aceasta competitie. Grupa B Dinamo – Bayer Leverkusen 2-1 Au marcat: Niculescu ’37, ’74 / Barbarez ’22 Besiktas - FC Bruges 2-1 Au marcat Akin ’32, Ricardinho ’70 – 11 m / Balaban ’14 – 11 m Tottenham a stat. Clasament 1. Tottenham 3 3 0 0 6-1 9 2. Dinamo 3 2 1 0 5-3 7 3. Bruges 4 0 3 1 4-6 3 4. Besiktas 3 1 0 2 3-5 3 5. Bayer 3 0 1 2 2-4 1 Etapa viitoare (14 decembrie): Bayer Leverkusen – Besiktas, Tottenham – Dinamo. FC Bruges sta.