Dinamo - Gloria Buzau 2-1

Dinamo a reusit sa castige partida disputata la Buzau, contra nou-promovatei Gloria, scor 2-1, intr-un meci in care ros-albii au intors rezultatul dupa golul marcat de Iovita. Gloria Buzau a deschis scorul in minutul 24, prin Valentin Iovita. Gurita a pasat in careu pana la Claudiu Ionescu, care a fost blocat in momentul sutului, insa mingea a ajuns la Iovita, care a marcat cu un sut din interiorul careului, la coltul lung, in stanga lui Lobont. Dinamo a egalat in minutul 35, prin Adrian Cristea, care a marcat cu un sut din voleu de la 20 de metri, in dreapta portarului Mihai Barbu , in timp ce Claudiu Niculescu a stabilit scorul final, in minutul 49, cand a inscris dintr-o lovitura libera de la 30 de metri lateral stanga. Dupa golul marcat de Gloria Buzau, in sectorul tribunei dinamoviste a pornit un conflict intre membrii a doua grupuri de suporteri. Jandarmii au intervenit pentru a calma spiritele, dar au facut-o cu greutate, dupa aproximativ sapte minute de lupta cu fanii dinamovisti. Rezultatele primei etape Vineri, 27 iulie: FC Vaslui - UTA: 2 - 2 Steaua - Ceahlaul: 2 - 1 Sambata, 28 iulie: Dacia Mioveni - Rapid Bucuresti : 1 - 2 Universitatea Craiova - Farul Constanta : 4 - 0 Duminica, 29 iulie: Universitatea Cluj - Pandurii Targu Jiu : 1 - 1 Gloria Buzau - Dinamo: 1 -2 Poli Timisoara - Poli Iasi: 3 - 1 Miercuri, 1 august: 19.00 : Otelul Galati - CFR Cluj Joi, 2 august: 19.00 : Gloria Bistrita - Unirea Urziceni