Dinamo-Elfsborg 1-2

Campioana Romaniei, Dinamo Bucuresti , a fost invinsa cu scorul de 2-1 de echipa suedeza Elfsborg, in prima mansa a turului I al Cupei UEFA, care s-a desfasurat pe Stadionul "National" din Capitala. Dinamo nu a trecut nici acum peste socul ratarii Ligii Campionilor, iar echipa lui Zenga este la un pas de eliminarea din Europa. Chiar daca au deschis scorul in minutul 8 prin Claudiu Niculescu, campionii au fost egalati dupa numai un minut de James Keene. Tot englezul, care le-a promis cainilor ca vor avea viata grea cu Elfsborg, i-a adus pe scandinavi in avantaj dupa o jumatate de ora de joc. Nevoita sa alerge dupa golul de 2-2, Dinamo nu a avut decat o ocazie clara in repriza secunda, bara lui Danciulescu din minutul 79. Scor final 2-1 pentru suedezi si a doua primavara europeana consecutiva se indeparteaza de " cainii rosii ". Dinamo: Lobont - Galliquio, L. Goian, St. Radu, Pulhac - Oprita ( Margaritescu 46), Ropotan, Ad. Cristea, C. Munteanu (Izvoranu 70) - Niculescu (Bratu 46), Danciulescu. Antrenor: Walter Zenga Elfsborg: Willand - Andersson, Augustsson, Alexanderson (Advic 84), Karlsson - Mobaeck, Ilola, Ishizaki (Bajrami 90), Svensson - Bjorck, Keene (Berglund 81). Antrenor: Magnus Haglund Cartonase galbene: Ropotan 44/ Karlsson 69 Arbitri: Joao Ferreira - Sergio Serrao, Alfredo Braga Stadionul "National"; Spectatori: 8000 Mansa secunda a acestui meci se va disputa pe 4 octombrie, la Boras. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro