Derby-ul provinciei: FC Vaslui – Urziceni 1-1

Unirea Urziceni nu a reusit sa profite de semi-esecul liderului Ligii I, CFR Cluj, care a remizat, sambata, la Gloria Bistrita, si a terminat, tot la egalitate, meciul cu FC Vaslui, scor 1-1. Intr-un meci catalogat drept derby-ul provinciei, datorita pozitiei celor doua formatii in clasamentul Ligii I, Unirea Urziceni a avut sansa sa plece cu toate cele trei puncte, insa Bukvic a anulat reusita lui Bilasco din prima repriza. In minutul 38, chiar antrenorul Dorinel Munteanu avea sa ii ajute pe oaspeti , dupa ce a vrut sa respinga in fata cu capul, dar a pasat neinspirat spre propria poarta. Marius Bilasco a intuit perfect greseala fostului international roman si a inscris cu o lovitura de cap foarte bine plasata, in poarta lui Haisan. La cinci minute de la reluare , Stelea, care a scos cateva goluri ca si facute, nu a mai putut sa se opuna loviturii de cap a lui Bukvic, care a adus egalarea pentru vasluieni, plasand mingea la coltul stang al portii, dupa o centrare venita de pe partea dreapta, de la Buhaescu. Meciul va naste insa controverse, dupa ce in finalul partidei Ionica Serea a refuzat un penalty pentru oaspeti, la un hent in careu, indicand ca mingea a fost sutat de la o distanta prea mica pentru a acorda penalty. Cum hentul, chiar si involuntar , a impiedicat decisiv faza de actiune a ialomitenilor, sunt asteptate reactii vehemente la adresa arbitrajului din partea lui Mihai Stoica si Dan Petrescu, care inaintea partidei avertizau ca la Vaslui s-ar putea sa bata vantul intr-o singura directie. Au evoluat echipele: FC Vaslui Haisan - Apostol, Mardare, Buhus, Balace - D. Munteanu (Temwanjera 58), Sabou, S. Frunza, Jovanovic, Buhaescu (Gheorghiu 64) - Bukvic (Neagu 81). Antrenor: Dorinel Munteanu Unirea Urziceni Stelea - R. Gomes (Danalache 86), Mehmedovic, Galamaz, Brandan - Paduretu (C. Petre 66), Epaminonda, I. Apostol, Mara - Bilasco, Onofras (Stancu 55). Antrenor: Dan Petrescu Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro