Debut cu stangul pentru Steaua

Steaua a debutat cu stangul in editia din acest an a grupelor Ligii Campionilor. Dupa o prima repriza foarte buna a ros-albastrilor, terminata la egalitate, scor 1-1, Slavia a reusit sa dea lovitura in minutul 63, dupa un contraatac . Hagi a parut ca l-a ascultat pe finantatorul Stelei, iar Badoi si Iacob au intrat in garnitura de start a Stelei, in timp ce Neaga nu a prins nici lotul de 18. Steaua a inceput bine meciul, insa dupa doar 14 minute P. Marin l-a scapat din marcaj pe Krajcik. Cehul a sutat din unghi la poarta, Zapata a respins, iar Senkerik a inscris, din 6 metri, de langa fundasii centrali ai Stelei. Steaua nu a parut ca resimte lovitura si a plecat spre poarta veteranului Vaniak. In minutul 20 stelistii au facut o faza excelenta de atac, si dupa mai multe pase consecutive mingea a ajuns la Nicolita , care a centrat in fata portii, de unde Ov. Petre a reluat cu capul, slab, din 6 metri, incomodat si de un adversar. Doua minute mai tarziu mingea ajunge la Dica, aflat in pozitie excelenta, central, la 20 de metri de poarta Slaviei, dar sutul decarului stelist a trecut peste poarta lui Vaniak. In minutul 33 Steaua a inscris, dupa un scenariu clasic. Corner executat bine de Nicolita, iar Goian a marcat cu capul, din 6 metri. La pauza scorul era egal, 1-1, dupa una dintre cele mai bune reprize din era Hagi. Partea a doua a meciului a inceput cu o tatonare a ambelor echipe, atat Steaua cat si Slavia parand a accepta mai degraba varianta contraatacului. Hagi muta pentru prima data ofensiv, si il arunca in teren pe Croitoru, in minutul 53, in locul lui Cristocea, inexistent la primul meci oficial dupa o lunga perioada de repaus, din cauza unei accidentari. Noua minute mai tarziu Hagi forteaza din nou cartea atacului, Surdu inlocuindu-l pe Lovin, dar miscarea se dovedeste letala pentru stelisti. Dupa doar un minut Badoi rateaza o alunecare pe partea dreapta, la Drizdal, care centreaza in fata portii lui Zapata, de unde Belaid reia din 10 metri, fara sperante pentru portarul stelist. Badea intra si el pe teren, in minutul 70, dar nu mai poate schimba nimic. Putin mai tarziu cehii arata ca stapanesc foarte bine arma contraatacului, dar capitanul Vlcek, cel mai bun jucator al gazdelor rateaza incredibil, din 8 metri singut cu Zapata. Pe final masivul Goian este aruncat si el in atac, fara succes insa. Mai mult, cehii sunt gata sa dea lovitura in prelungirile partidei, cand Volesak rateaza de putin poarta stelista, singur cu Zapata. Slavia-Steaua 2-1, iar postul lui Hagi pe banca Stelei pare tot mai nesigur. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro