Cupa va merge in provincie dupa 13 ani

Cupa Romaniei va merge in provincie dupa ce in sferturile de finala, Dinamo si Rapid au fost eliminate ieri de Dacia Mioveni respectiv Unirea Urziceni. Astfel dupa ce Steaua a fost eliminata in optimi, Bucurestiul a ramas fara reprezentante in semifinalele Cupei Romaniei, situatie nemaiintalnita de 13 ani. Cainii, loviti de Dacia lui Netoiu Prima surpriza a furnizat-o Dacia Mioveni, dupa ce a invins campioana Dinamo, scor 1-0. Mioveniul a inceput mai hotarat partida, avand initiativa la mijlocul terenului. In minutul 5 Dinamo ramane cu un om in minus, dupa ce Margaritescu vede cartonasul rosu dupa o mana pusa in gatul lui Murgan. In minutul 20, Daciulescu rateaza un penalty acordat de Tiberiu Lajos , in urma unui hent comis de Miclaus in careu. In repriza a doua Moti l-a faultat in careu pe Chihaia, iar Neagoe (55) a transformat lovitura de la 11 metri fara probleme. In ultima jumatate de ora de joc, dinamovistii s-au aruncat in atac, insa totul a fost in zadar: multe lovituri libere din apropiera careului, toate irosite. Echipa din Mioveni a ajuns in premiera in semifinalele Cupei, dupa ce calificarea in sferturi reprezentase cea mai buna performanta, din istorie, din aceasta competitie, pentru clubul argesean. Dupa Steaua, Urziceniul a eliminat si Rapidul Unirea Urziceni a reusit sa elimine Rapidul din Cupa Romaniei, scor 1-0, dupa un meci in care ialomitenii au ratat cat pentru un campionat intreg. In minutul 8, Danalache a ramas singur cu Coman, dupa o gafa a lui Maftei, dar prefera sa simuleze in loc sa traga. Zece minute mai tarziu acelasi Danalache l-a luat iar la tinta pe Dani Coman . In minutul 34, Leonard a stopat mingea cu mana in careu dar Galamaz a ratat un penalty. Mingea trimisa de la 11 metri de jucatorul Unirii Urziceni a fost respinsa in bara de Coman. In repriza a doua, Unirea inscrie unicul gol al meciului prin Bogdan Mara , cu capul, din interiorul careului. Astazi se vor juca ultimile partide din sferturile de finala: Pandurii-Gloria Buzau (ora 16.15) si FC Brasov-CFR Cluj (ora 20.15). Ultima castigatoare din provincie a Cupei Romaniei a fost Petrolul Ploiesti in sezonul 1994-1995. Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro