Cupa Uefa: AS Roma eliminata din sferturi

Echipa AS Roma, cu fundasul Cristian Chivu integralist, a ratat, joi, calificarea in sferturile de finala ale Cupei UEFA, dupa ce a invins, cu 2-1 (1-0), formatia Villarreal.

Golurile invingatorilor au fost marcate de Emerson '10 si Cassano '50, in timp ce pentru oaspeti a inscris S.Anderson, in minutul 66. In tur , la Villarreal, spaniolii au invins, cu scorul de 2-0.

Rezultate inregistrate , joi, in mansa secunda a optimilor de finala ale Cupei UEFA:

FC Bruges (Belgia) - Girondins Bordeaux (Franta) 0-1 (Chamakh '84); in tur 1-3
- mijlocasul echipei FC Bruges, Alin Stoica, nu a fost convocat pentru acest meci

PSV Eindhoven (Olanda) - AJ Auxerre (Franta) 3-0 (Kezman '2, '27, Van Bommel '73); in tur 1-1

Real Mallorca (Spania) - (+) Newcastle United (Anglia) 0-3 (Shearer '46, '89, Bellamy '78); in tur 1-4

(+) Internazionale Milano (Italia) - Benfica Lisabona (Portugalia) 4-3 (Martins '45+1, '70, Recoba '61, Vieri '64 - Nuno Gomes '36, '68, Tiago '78); in tur 0-0

(+) Olympique Marseille (Franta) - Liverpool (Anglia) 2-1 (Drogba '38 din penalti, Meite '58 - Heskey '15); in tur 1-1

FC Barcelona (Spania) - (+) Celtic Glasgow (Scotia) 0-0; in tur 0-1

(+) FC Valencia (Spania) - Genclerbirligi (Turcia) 2-0 dupa prelungiri cu golul de argint (Mista '64, Vicente '95); in tur 0-1.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat in sferturile de finala ale Cupei UEFA, care se vor disputa pe 8 aprilie (turul) si 14 aprilie (returul), dupa urmatorul program:

Girondins Bordeaux (Franta) - FC Valencia (Spania)
PSV Eindhoven (Olanda) - Newcastle United (Anglia)