Cupa de consolare pentru Ajax Amsterdam

Formaţia romanilor Nicolae Mitea şi George Ogăraru a cucerit, duminică, a 17-a Cupă a Olandei, învingand la penalty-uri AZ Alkmaar. După ce ambele echipe au scăpat printre degete titlul în Olanda, în dauna celor de la PSV, Cupa Olandei devenise un trofeu de consolare . Cu Ogăraru integralist şi Mitea rezervă, Ajax s-a impus cu 8-7 în urma loviturilor de departajare, în condiţiile în care la capătul celor 120 de minute de joc cele două echipe se aflau la egalitate, 1-1. George Ogăraru a transformat al 14-lea penalty, după care şutul lui Ryan Donk a fost apărat de Maarten Stekelenburg. Toate speranţele „lăncierilor” erau puse în execuţia lui Edgar Davids, iar „buldogul” nu a dezamăgit, aducand trofeul la Amsterdam, în timp ce AZ Alkmaar a rămas „cu buza umflată”, după ce a pierdut lupta pentru trei trofee în doar 17 zile. Golurile din timpul regulamentar de joc au fost marcate de Dembele, pentru AZ, în minutul trei, şi Huntelaar la începutul reprizei secunde. În prelungiri, Ajax a rezistat în zece oameni presiunii celor de la AZ, după eliminarea spaniolului Gabri, care a primit direct cartonaşul roşu pentru lovirea adversarului Demy de Zeeuw.