Croaţia rămane pe primul loc, Rusia urcă pe doi

Israel – Croaţia 3-4 Croaţia, care nu încasase niciun gol pană acum în campania de calificare pentru Euro 2008 a fost surprinsă în meciul de la Tel Aviv, cand Israel a deschis scorul după numai opt minute de joc, prin Colautti. Dar jocul excelent al lui Darijo Srna a fost catalistul pentru revenirea Croaţiei. Srna a egalat în minutul 35, din penalty, iar după numai patru minute Croaţia avea să treacă în avantaj. Brazilianul naturalizat Eduardo da Silva a marcat în minutul 39 şi tot el a majorat scorul la 3-1, în minutul 54. Benayoun a înscris în minutul 68 pentru Israel, dar după cinci minute Da Silva a restabilit avantajul de două goluri. Scorul final a fost stabilit de Colautti, în minutul 89, prea tarziu ca Israel să mai poată forţa egalarea. Macedonia – Rusia 0-2 Rusia a obţinut a doua victorie consecutivă, după ce a avut parte de un start mai slab în campania pentru euro 2008, şi, alături de Croaţia, rămane neînvinsă în grupa E. Golurile înscrise în prima repriză au stabilit soarta partidei, Rusia plecand cu toate cele trei puncte puse în joc la Skopje. Vladimir Bistrov a deschis scorul în minutul 18, înscriind primul său gol internaţional, după o centrare venită din partea lui Iuri Zirkov. Cincisprezece minute mai tarziu, Andre Arşavin a dublat avantajul la capătul unei acţiuni personale. Mijlocaşul a preluat mingea de la Diniar Bilialetindov şi a driblat doi adversari înainte de a înscrie.