Croatia, noua campioana mondiala la polo

Nationala de polo a Croatiei a furnizat surpriza Campionatelor Mondiale de la Melbourne , dupa ce a invins in finala competitiei, dubla campioana olimpica si favorita la titlul mondial , Ungaria, cu scorul de 9-8. La finalul timpului regulamentar de joc, tabela arata scorul 7-7, urmand doua reprize de prelungiri. In prima, scorul a fost egal, 1-1, dar in cea de-a doua, croatii au reusit sa marcheze, castigand un meci incredibil. O alta surpriza de proportii s-a inregistrat tot duminica, medaliile de bronz ale Campionatelor Mondiale revenind Spaniei, care a invins campioana mondiala en-titre, Serbia, cu scorul de 18-17, dupa penalty-uri.