Croaţia a învins Anglia cu 2-0 şi a trecut pe primul loc în grupa E

Croaţia a preluat şefia grupei E după ce a învins, la Zagreb , Anglia, cu scorul de 2-0, ajutată fiind şi de un autogol de generic al lui Gary Neville. După ce au remizat pe teren propriu cu Macedonia, elevii lui Steve McClaren au intrat pe teren într-o nouă aşezare, 3-5-2, o formaţie ofensivă, dar care nu şi-a revenit şi s-a văzut învinsă de Croaţia, după două goluri înscrie în repriza a doua. După o primă repriză echilibrată, Mladen Petric , care a marcat patru goluri în poarta Andorrei în partida de sambătă, a trecut puţin pe langă deschiderea scorului şi înscrierea celui de-al şaselea său gol al carierei internaţionale, dar mingea, expediată cu capul, a fost respinsă în corner de Robinson. Şapte minute mai tarziu, Anglia a avut o mare ocazie prin Wayne Rooney, dar şutul său a trecut peste poarta croaţilor. Golul a venit în minutul 60, cand Eduardo Silva a finalizat o centrare a lui Niko Kovac, şi gazdele erau în avantaj. Portarul Angliei, care nu primise gol de la venirea lui McClaren pe banca tehnică, a mai fost o dată învins, de data aceasta de colegul său din apărare, Gary Neville, care a trimis o minge cu călcaiul spre portarul Robinson, acesta ratand degajarea şi lăsand mingea să treacă, aceasta oprindu-se în plasa porţii.