Craiova - Steaua 0-0

Steaua a încheiat la egalitate, 0-0, în deplasare contra Universităţii Craiova în ultimul meci al etapei a 19-a a Ligii I. Egalul, cumulat cu victoria lui Dinamo la Petroşani măreşte avantajul „Cainilor” în faţa echipei lui Olăroiu, la 13 puncte. Campioana a continuat evoluţiile slabe în deplasare în campionat, dovedindu-se din nou incapabilă de a finaliza. Craiova s-a mulţumit să blocheze în marea majoritate acţiunile Stelei şi a obţinut un punct care o plasează la şapte puncte deasupra retrogradării, după un început slab de campionat. Opriţa a suferit o ruptură de ligamente în minutul 12, după un contact cu fotbalistul gazdelor, Mihai Dina. Prima repriză a fost sub nivelul primei ligi, campioana practicand un joc lipsit de idei în atac. Nicoliţă şi Gigel Coman cei mai slabi jucători. Prima mare şansă de gol a venit abia în minutul 62 şi a aparţinut Stelei. Dică a reluat foarte slab din poziţie bună, după o pasă primită de la Nicoliţă. După un minut oltenii au replicat, însă lobul trimis peste portarul Cernea , de fotbaliştii „juveţilor”, a trecut alături. În ultimele 20 de minute, Steaua a caştigat lupta la centrul terenului,însă fazele de poartă au lipsit aproape cu desăvarşire. Craiova a rămas în zece jucători, în minutul 75, cand centralul Augustus Constantin l-a eliminat pe Velcovici, acordandu-i două cartonaşe galbene în aceeaşi fază. Fotbaliştii lui Olăroiu au încercat să profite de superioritatea numerică, însă deşi au dominat clar finalul de meci, nu şi-au creat nicio fază cu adevărat periculoasă la poarta lui Bornescu . În cele şase minute de prelungire ale partidei, Dorel Stoica a avut parte de o eliminare similară cu cea din minutul 75. Au evoluat formaţiile: Universitatea Craiova: Bornescu: - Mitchell, Stoica, Rose, Dina – Săceanu, Ionescu, Velcovici, Parvu – Baird, Dănănae. Antrenor: Ştefan Stoica Steaua: Cernea – Goian, Ghionea , Coman, Rădoi – Ov. Petre, Cristocea, Nicoliţă, Opriţa – Dică – Thereau . Antrenor: Cosmin Olăroiu.