Coţofene “vanate” de Alkmaar

AZ Alkmaar a învins cu 2-0 pe propriul teren pe Newcastle United şi s-a calificat în sferturile de finală ale Cupei UEFA, datorită celor două goluri marcate pe “Saint James Park” în urmă cu o săptămană. După victoria cu 4-2 obţinută în meciul tur, englezii au venit cu speranţe mari în Olanda, convinşi că statutul de favoriţi îi va ajuta în obţinerea calificării. Nu a fost nici pe departe aşa, echipa antrenată de Louis van Gaal reuşind să întoarcă încă o calificare, după ce în şaisprezecimi au revenit de la 0-2 pe propriul teren în faţa turcilor de la Fenerbahce . Golurile batavilor au fost marcate de Arveladze (’14) şi Koevermans (’56). Atacantul georgian a fost aproape de a reuşi dubla în minutul 87, însă bara l-a salvat pe goalkeeper-ul "coţofenelor", Shay Given. Finalul a fost unul tensionat, jucătorii celor două formaţii fiind implicaţi într-o încăierare în preajma porţii gazdelor. Nicky Butt putea fi eliminat pentru o lovitură puternică aplicată lui Jaliens, însă a fost iertat de arbitru. Fără vedete în teren, formaţia olandeză reuşeşte încă o calificare între primele opt formaţii ale Cupei UEFA, în faţa unui adversar mult mai titrat. AZ este una din cele mai ofensive echipe de pe continent şi ar putea produce surpriza în acest sezon al cupelor europene.