Coreea de Nord, campioană mondială la fotbal feminin sub 20 de ani

Echipa de fotbal feminin sub 20 de ani a Coreei de Nord a devenit prima echipă din Estul Îndepărtat care a caştigat un trofeu mondial, după ce a zdrobit China cu scorul de 5-0 în finala Cupei Mondiale la fotbal feminin sub 20 de ani, din Rusia. Singura campioană a Asiei de pană acum a fost Arabia Saudită, care a caştigat Cupa Mondială de fotbal masculin din 1998, la categoria sub 17 ani. Pe o ploaie torenţială şi pe un teren aproape impracticabil, care aparţine formaţiei Lokomotiv Moscova, Coreea de Nord a dominat partida de la un capăt la celălalt, reuşind deschiderea scorului în minutul 29, la capă tul unei faze care i-ar fi făcut geloşi şi pe profesioniştii de sex masculin. Jo Yun -Mi a insistat pentru un balon, a profitat de greşeala a două adversare, care aproape s-au dat cap în cap în încercarea de a degaja balonul, a driblat scurt în faţa portăriţei Chinei şi a marcat din şase metri, în ciuda eforturilor disperate ale altor două jucătoare chineze de a respinge balonul. Kim Song-Hui a dublat avantajul zece minute mai tarziu şi Kim Song-Hui a spulberat orice speranţă a chinezoaicelor de a mai reveni, înscriind pentru 3-0, în minutele de prelungire ale primei reprize. Aceaşi Kim Song-Hui a marca şi la reluare, ca apoi Kil Son-Hui să stabilească scorul final. China, care a eliminat în sferturi echipa gazdă şi în semifinală a trecut cu greu, la penalty-uri, de campioana din 2002, SUA, a trebuit să se consoleze cu “ Gheata de Aur ” obţinută de căpitanul formaţiei, jucătoarea Ma Xiaoxu, graţie celor cinci goluri marcate. Campioana en-titre, Germania a trebuit de asemenea să se mulţumească cu premiul de consolare obţinut de Anna Blasse, care a înscris patru goluri, incluzand aici şi un hattrick în victoria record, 9-1, în faţa Mexicului, şi caştigat astfel “Mingea de Bronz”.