Contra ataca sferturile

Finalist al Cupei UEFA cu Deportivo Alaves, acum sapte ani, internationalul roman e pe cale sa joace sferturile cu Getafe. Pauza dintre optimile si sferturile de finala ale Champions League este prilej pentru Cupa UEFA de a-si incheia socotelile cu opt dintre echipele ramase in cursa, astazi urmind sa fie terminate trei sferturi dintre partidele decisive incepute saptamina trecuta. Ar trebui sa joace Lazslo Sepsi impotriva lui Cosmin Contra, iar Adrian Mutu inca asteapta de la medici un verdict favorabil, pentru a prinde macar inceputul sferturilor de finala cu Fiorentina. Meciul romanilor, Getafe-Benfica, are un favorit clar, Cosmin Contra, atuurile sale fiind atit victoria de pe Da Luz (2-1), cit si lista lunga de indisponibili a lusitanilor: Cardozo e suspendat, Nuno Gomes, Luisao si Makukula sint accidentati, iar Adu e chemat la lotul olimpic, astfel ca singurul atacant veritabil ramine angolezul Mantorras, care ar trebui sa marcheze doua goluri. Benfica tremura si pentru locul 2 din campionat, care ar duce-o direct in grupele Ligii Campionilor, iar singura ei speranta e jocul destul de prost acasa al ibericilor, care au pierdut patru meciuri si au facut patru egaluri (in 13 meciuri). Programul meciurilor: Bayern Munchen-Anderlecht (in tur 5-0); Hamburg SV - Bayer Leverkusen (0-1); Getafe- Benfica Lisabona , ora 22.00, Telesport (2-1); Everton- AC Fiorentina (0-2); PSV Eindhoven-Tottenham (1-0); Zenit St. Petersburg -Marseille (1-3). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro