Concert N&D in Grecia

Victoria obtinuta la Kiev a dus Steaua pe primul loc in clasamentul cluburilor europene. Mai mult, punctele aduse de echipa din Ghencea in Liga Campionilor au contribuit decisiv si la ridicarea ratingului de tara purtatoare de crampoane pina pe locul sapte in topul UEFA. Cu un asemenea blazon de aparat, Dinamo si Rapid nu au facut decit sa adauge in cosul european alte puncte importante, chiar daca meciurile cu Xanthi Skoda si Nacional Madeira nu au fost deloc facile. Primii intrati in ghete au fost dinamovistii, care au cistigat cu 4-3 dupa un meci rocambolesc. Aparare fara lesa Mai intii, Quintana a deschis scorul cu un sut plasat, dupa care Niculescu si Danciulescu au dat recital. Primul a marcat intii cu capul, dupa care a oferit grecilor specialitatea casei, un sut senzational din afara careului. Danciulescu a fructificat elegant si el o pasa de la Tamas, insa Matache, ezitant ca toata apararea „ciinilor“, le-a daruit grecilor un gol in prelungirile primei reprize, autor acelasi Quinatana. Impulsionati probabil de gindirea lui Democrit, cel mai cunoscut reprezentant al orasului, care spunea ca necesitatea si intimplarea sunt moduri de manifestare caracteristice nu numai realului, ci si ale posibilului, fotbalistii de la Xanthi si-au amintit ca obiectivul lor este victoria. Asa se face ca grecii au amutit banca dinamovista, prin golul reusit de Kazakis in minutul 65, urmat de citeva faze extrem de periculoase. A venit insa golul salvator al lui Pulhac , primul pentru el in UEFA, si Dinamo poate astepta linistita returul si chiar tragerea la sorti a grupelor Cupei UEFA. Fanii au recidivat in Bulgaria Incidentele dintre fanii dinamovisti si bulgari au revenit in actualitate. Potrivit Realitatea TV, o parte a suporterilor bucuresteni au avut probleme cu vamesii de la sud de Dunare, care nu le-au permis dinamovistilor aflati in stare de ebrietate sa treaca granita. Dupa o rafuiala cu fortele de ordine, acestia au patruns, in cele din urma, in Bulgaria, tara pe care au traversat-o pentru a ajunge in Grecia, la meciul cu Skoda Xanthi. Anul trecut, pentru o bataie cu fanii de la Litex Loveci, mai multi dinamovisti au fost arestati si condamnati ulterior la inchisoare cu suspendare. Xanthi – Dinamo 3-4 Au marcat: Quintana ‘8, ‘45, Kazakis / Niculescu ’18, ‘35, Danciulescu ‘25, Pulhac ’85.