Clujenii si-au asigurat un loc de Cupa UEFA!

CFR Cluj a învins cu 2-1 pe teren propriu pe Gloria Bistriţa, în derbiul Ardealului, disputat luni seară. Echipa pregătită de Cristiano Bergodi nu s-a împiedicat de îndarjita trupă a lui Neluţu Sabău şi şi-a asigurat locul trei, avand nouă puncte avans în faţa Rapidului. Clujenii mai speră încă la un pas greşit al Stelei în ultimele două etape, ce le-ar permite să le fure steliştilor locul de Liga Campionilor. Chiar dacă era luni şi afară era o căldură nefirească pentru jumătatea lunii mai, suporterii feroviarilor au venit într-un număr respectabil la stadionul din Gruia, aproximativ şase mii. După un început ezitant al ambelor formaţii, gazdele au deschis scorul în minutul 26. Manuel Jose a executat un corner de pe stanga, iar Pedro Oliveira l-a executat şi el pe portarul Albuţ, cu o lovitură de cap din careul mic, iar fanii clujenilor fluturau de zor steagurile Portugaliei şi Braziliei, alături de cele vişinii. În mod nefiresc, jocul a scăzut în intensitate după primul gol, băieţii lui Sabău fiind puţin timoraţi după reuşita lui Oliveira. Bistriţenii au început tare partea secundă, cu un şut în forţă al lui Zaharia, prins cu mult calm de Stăncioiu. Viorel Frunză, introdus în locul lui Didy, l-a pus şi el la încercare pe Albuţ, cu un şut din 16 metri, însă portarul oaspeţilor a scos-o la capăt. Treptat, gazdele le-au ascuns mingea „vampirilor”, iar o mare ocazie a lui Deac, din minutul 70, avea să anunţe golul de 2-0, venit şapte minute mai tarziu. Deac s-a revanşat pentru ratarea uriaşă şi a centrat perfect pentru Coroian, care l-a învins pe Albuţ cu o lovitură de cap. Oaspeţii s-au aruncat orbeşte în atac, însă era prea tarziu pentru o revenire. Zaharia a scos un penalti, în minutele de prelungire, iar fundaşul- golgheter Gabi Mureşan, a marcat golul consolării pentru Gloria. Au evoluat echipele: CFR Cluj: Stăncioiu – Tony, Cadu , De Sousa, Fredy – M. Jose (Coroian ‘73), Dani (Minteuan ‘61), Oliveira – R. Surdu, Didy (V. Frunză ‘53), Deac. Gloria Bistriţa: Albuţ – R. Damian, G. Mureşan, A. Rus, Sepsi (Fritea ‘62) – Predescu, Suru (F. Băd ‘73), D. Roman, Abrudan – Zaharia, Sg. Costea (V. Florea ‘67).