Chivu, învingător în faţa lui Codrea

AS Roma, echipa lui Cristi Chivu, a învins cu 1-0 pe propriul teren, echipa lui Paul Codrea , Siena, într-un meci disputat duminică în etapa a 21-a din Serie A. Ambii fotbalişti romani au fost integralişti la echipele lor. Unicul gol al partidei a fost marcat de Vucinic, în minutul 63. Locatelli, de la oaspeţi, a văzut cartonaşul roşu, în minutul 91. Echipa lui Adrian Mutu, Fiorentina, s-a impus pe teren propriu în faţa formaţiei Livorno , cu scorul de 2-1. Livorno a deschis scorul în minutul 27, prin Cristiano Lucarelli. Mutu a văzut cartonaşul galben în minutul 32 şi a fost coautor la golul egalizator al echipei „Viola”, marcat de Luca Toni , în minutul 68. Martin Jorgensen a adus victoria pentru echipa lui Prandelli , prin reuşita sa din minutul 82. Vali Năstase a fost integralist în victoria obţinută de echipa sa, Ascoli , în deplasare la Messina. Soarta meciului s-a decis în ultimul sfert de oră. Parisi a adus formaţia gazdă în avantaj, marcand în minutul 77. În ultimele minute, Ascoli a revenit şi chiar a reuşit să caştige, prin două goluri marcate la interval de 60 de secunde de Paolucci (89’ şi 90’).