Chivu il invinge pe Mutu

In sfarsit, cei doi lideri ai actualei generatii a fotbalului romanesc s-au intalnit pe teren. Adrian Mutu si Cristi Chivu au disputat al doilea derby italian al etapei, dupa remiza dintre AC Milan si Juventus, consemnata sambata seara. Castig de cauza a avut „capitanul” echipei nationale, Inter invingand pe Fiorentina cu 2-0, chiar pe Artemio Franchi. Cu ambii jucatori romani integralisti – Mutu a jucat mijlocas stanga, iar Chivu fundas de aceeasi banda -, partida a fost una extrem de disputata. Eroul meciului nu a fost insa nici Mutu si nici Chivu, ci colegul lui Cristi de la Inter, Zlatan Ibrahimovici . Suedezul a pasat la ambele goluri ale partidei. Prima data, la golul marcat de in minutul 10 de Jimenez. A doua oara, la reusita lui Cruz, argentinianul stabilind scorul final in ultimul minut de joc al primei reprize. Dupa pauza, Fiorentina a incercat din rasputeri sa reduca din handicap, insa Pazzini, Mutu si Vieri nu au reusit sa il invinga pe Julio Cesar , portarul brazilian aflandu-se intr-o zi de gratie. FIORENTINA: Frey – Ujfalusi, Potenza, Gamberini, Pasqual – Donadel, Kuzmanovici – Semioli, Mutu – Pazzini. INTER: Julio Cesar – Maicon, Cordoba, Samuel, Chivu – Cambiasso, Dacourt, Zanetti – Jimenez – Ibrahimovici, Cruz. Serie A, alte rezultate: AS Roma - Udinese : 2-1 (Juan 11, Taddei 26 / Quagliarella 12) Atalanta – Napoli: 5-1 (Floccari 6, Langella 20, Doni 36, Carrozzieri 47, Pinto 73 / Sosa 60) Cagliari – Livorno: 0-0 Catania – Palermo: 3-1 (Mascara 29, Spinesi 41-penalty, Martinez 89/ Caserta 63) Parma – Empoli: 1-0 (Paci 21) AC Siena – Lazio: 1-1 (Maccarone 32 / Pandev 23). Pentru cele mai importante stiri ale zilei aboneaza-te la Newsletter-ul de stiri generale Acasa.ro