Chivu&Co. au caştigat prima bătălie

AS Roma va face deplasarea pe Old Trafford, săptămana viitoare, pentru returul sferturilor Ligii Campionilor, la adăpostul unui avantaj fragil, după ce a învins cu 2-1 Manchester United, la capătul unui meci în care englezii au evoluat aproape o oră în inferioritate numerică. După o primă jumătate de oră de joc încrancenată, întalnirea a căpătat o altă faţă în momentul eliminării lui Paul Scholes, care şi-a lăsat echipa în inferioritate după ce a colecţionat două cartonaşe galbene. Formaţia lui Cristi Chivu şi-a permis să adopte o tactică mai ofensivă şi a spart gheaţa chiar înainte de pauză. Wayne Rooney a înscris un gol, potenţial, crucial în minutul 60, ca Mirko Vucinic , la doar patru minute de la intrarea în teren, să-i ofere Romei avantajul pentru partida retur. Giallorossi au început meciul în forţă, obţinand un corner chiar în primul minut de joc. Au urmat două lovituri libere acordate de Paul Scholes şi executate de puţin pe langă poartă de Chivu şi Totti. United abia dacă se văzuse în joc şi greul pentru echipa lui Alex Ferguson nici nu începuse. Paul Scholes îl faultează pe Totti la mijlocul terenului în minutul 34 şi îşi lasă echipa în cel mai greu moment şi, cine ştie, poate cel decisiv. Roma nu a stat mult pe ganduri şi a încercat să materializeze avantajul numeric, reuşind acest lucru în minutul 44. Totti a executat rapid un corner, l-a servit pe Mancini care a trimis în spate pentru şutul lui Taddei, deviat în poartă de Wes Brown. Singurul regret al italienilor rămane acela că nu au marcat mai mult, deşi şanse au avut. Giggs a avut parte de o partidă slabă la Manchester, în timp ce Cristiano Ronaldo şi Wayne Rooney au încercat să menţină „diavolii” în luptă. Rooney a reuşit chiar să marcheze, după ce a preluat pe piept o centrare a lui Ole Gunnar Solskjaer şi a şutat fără milă în plasa porţii lui Doni. Luciano Spalletti a mutat caştigător şi l-a trimis pe Vucinic în locul lui Wilhelmsson (care alergase opt kilometri în cele 62 de minute jucate). Internaţionalul muntenegrean l-a ameninţat rapid pe Van der Sar cu un şut pe poartă, ca apoi să îl învingă pe olandez după ce acesta a respins, iniţial, în faţă, şutul violent al brazilianului Mancini. United a rezistat atacurilor de final şi se anunţă un retur infernal pe „Teatrul Viselor”.